czwartek, 25 lipca 2013

Annalist - "XX - 1992/2012"


Trzy istotne informacje przekazuje pięciopłytowy kolekcjonerski box "XX - 1992/2012".

Po pierwsze, Annalist obchodzi dwudziestolecie istnienia; po drugie, to dwudziestolecie jest przy okazji ostatnim, grupa bowiem nie zamierza już nic więcej nagrywać (bo tak chyba należy interpretować słowa, że "to ostatni akord twórczości zespołu"); wreszcie po trzecie i zarazem najbardziej trywialne, że taka kapela w ogóle funkcjonowała i w swoim dorobku ma rzeczy, którymi zdecydowanie warto się pochwalić...


Bo Annalist to zespół raczej niedoceniony, zapomniany, nawet przez największych koneserów rocka - powiedzmy "progresywującego" czy artowego. Również i moja znajomość bandu ograniczała się do dwóch płyt, a to z tego banalnego względu, że pozostałe są teoretycznie niedostępne, a praktycznie na serwisach aukcyjnych stoją po cenie złota. Dopiero dwudziestolecie zespołu i z tej okazji wypuszczony na rynek kolekcjonerski box mogą zapełnić pewną pustkę, jaka od lat straszy potencjalnych słuchaczy.

Pewnym osobom Annalist na pewno się przypomni (chociażby jako dawny support koncertów Marillion), dla innych będzie to zupełnie nowa podróż, a zdecydowanie warto zarzucić plecak na ramię i wziąć w niej udział. Przypomnijmy, że Annalist to grupa niezwykle eklektyczna, łącząca w sobie wiele gatunków - dema sięgały nawet w kierunku death metalu. Ostatecznie jednak zespół kojarzy się głównie z rockiem neoprogresywnym i rzeczywiście swego czasu konkurował o prym na polskim poletku tego gatunku z College, czyli formacją dziś już kultową, czego o Annalist powiedzieć w pełni niestety nie można. Nie będę nawet próbował dojść przyczyny takiego stanu rzeczy, bo i nie tego tyczy się dzisiejsza opowieść.


"XX" pokazuje przy okazji jak długą drogę pokonał zespół od "Memories" (1993) po "Trial" (2000), czyli na przestrzeni zaledwie siedmiu lat, i jak Annalist dorastał, od niedojrzałej grupy chcącej grać dojrzałe rzeczy po absolutnie rewelacyjny materiał z przełomu millenium.

>> Przeczytaj całość!mroczna, triphopowa strona Annalist

pogodniejsze oblicze zespołu"XX - 1992/2012" | Polska 2013
Artysta: Annalist
Wydawnictwo: ProgTeam
Gatunek: progresywny rock

_________________________________________

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz